coaching dorosłych i młodzieży

Propozycja przeznaczona dla osób, które nie potrzebują terapii, ale doswiadczają trudności w osiągnięciu osobistych i zawodowych celów.

Coaching biznesowy dotyczy tematów związanych z pracą zawodową: jej przebiegiem, osobistą efektywnością, kompetencjami, planowaniem kariery, zmianą stanowiska czy zakresu odpowiedzialności, prowadzeniem własnej firmy. 

Life coaching zajmuje się życiem osobistym: związkami, finansami, rodziną, zdrowiem, wykształceniem, karierą – każdym z obszarów, który jest dla klienta ważny.

Jest to forma pracy odpowiednia zarówno dla osób dorosłych, jak i dla młodzieży.

Zadaniem coacha jest:

  • Pomoc w definiowaniu celów,  ustalaniu planu ich realizacji
  • Wspomaganie klienta w znalezieniu jego wewnetrznej motywacji i zaangażowania w realizację pragnień
  • Odkrywanie razem z klientem jego własnych umiejetności, zasobów i skutecznych strategii oraz sposobów korzystania z nich na drodze do osiągnięcia celu
  • Pokazywanie w jaki sposob można uczyć się od innych osób i jak wykorzystać ich doświadczenie by poprawić swoją skuteczność (czyli nie musimy zaczynać od samodzielnego wynalezienia koła 😉)
  • Sprawdzanie czy realizacja postawionych celów przebiega w sposób zgodny z osobistymi wartościami i potrzebami klienta
  • Stawianie zadań, które mają pomóc klientowi w realizacji jego celów, pokonywaniu ograniczeń, weryfikowaniu przekonań na temat siebie, świata, innych ludzi

Sesja kończy się ustaleniem planu działania, a kolejna zaczyna się od omówienia i oceny tego, co udało się (lub nie) zrobić. Zawsze pamiętamy o tym, że niepowodzenia przynoszą najwięcej ważnych informacji

Kiedy Terapia a kiedy Coaching

Klient dla którego dobrym wyborem jest coaching to osoba potrafiąca podejmować decyzje, wchodząca bez większych oporów w nowe doświadczenia i działanie. Mimo trudności dotyczących sprecyzowania i realizacji celu ma wewnętrzną motywację,  dostęp do swoich emocji i podstawową umiejętność zarządzania nimi.

Jeżeli klient nie jest w stanie realizować ustalonych zadań, doświadcza dużego oporu lub lęku przy próbie wprowadzenia w życie nowych rozwiązań, wtedy razem z coachem powinien rozważyć podjęcie terapii, która pozwoli przepracować  trudne doświadczenia z przeszłości, relacje w rodzinie, blokady emocjonalne czy traumy. Tego rodzaju problemy wymagają głębszej pracy terapeutycznej, często spojrzenia w przeszłość, odbudowania relacji, przyjrzenia się systemowi rodzinnemu i uporządkowania emocji. Zanim zaczniemy podejmować ważne życiowe decyzje trzeba zbudować stabilny fundament.